Kiedy po raz pierwszy pojawić się w gabinecie dentysty?

Pierwsza wizytacja u dentysty potrafi być bardzo stresująca nie tylko i wyłącznie dla malucha, lecz także dla rodziców. Dlatego, żeby przyoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu powinno się należycie przygotować naszego malucha.

Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie?
Amerykańscy specjaliści polecają pierwszą wizytację przed ukończeniem pierwszego roku życia, a więc przed ukazaniem się pierwszych zębów. Z powodu tego maluch będzie od najwcześniejszych lat życia zapoznany z gabinetem stomatologicznym, będzie to dla niego zwyczajne środowisko, takie jak sklep bądź restauracja.
W wieku 2 czy 3 lat, maluch powinien odbyć tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wówczas w luźnej oraz miłej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się jak myć zęby. Dzięki takiej przyjemnej atmosferze, wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie mu się dobrze kojarzyła.
Ogromnie ważna jest również funkcja rodziców. Powinni oni przedstawić malcowi, jak będzie wyglądać wizyta. Ponad wszystko unikać mówienia nieprawdy. Budujemy wokół samej wizyty dobre skojarzenia.
Możemy też patrzeć na bajki lub książeczki, które oswoją pociechę z gabinetem stomatologicznym. Wskazane jest też wymyślać rozmaite gry. Można urządzić sobie wyścigi na szczotkowanie zębów czy robić przeglądy ząbków lalkom oraz pluszakom.
Rodzic również może odbyć kontrolę u stomatologa i wziąć ze sobą pociechę i na swoim własnym przykładzie pokazać, jak przebiega calutka wizyta oraz, że nie kojarzy się z nią nic okropnego.
Rodzice nie mogą czekać na moment, kiedy pojawi się ból zęba. Wtedy pierwszy raz u stomatologa będzie kojarzyć się z bólem oraz stresem, taki uraz jest wstanie pozostać maluchowi na długie lata. Pierwsze spotkanie z fotelem dentysty, powinno ograniczyć się do przeglądania ząbków. To nic strasznego, a w tym samym czasie dziecko oswaja się z tym całkiem charakterystycznym fotelem i lekarzem… Leczenie ząbków pozostawmy na następne wizyty.
Nagroda jest podstawą!
Ważne jest także zachowanie po kontroli. Wskazane jest, aby dawać nagrodę za właściwe zachowanie naszej pociechy podczas wizyty u dentysty. Nie powinna być to droższa zabawka czy gadżet elektroniczny. Może to być po prostu przytulenie, pochwała lub całus. Należałoby również na spokojnie pogadać z naszym maluchem o wizycie. Przez to rodzic łatwiej pozna potencjalne lęki dzieciaczka. Wskazane jest również razem zorganizować czas. Pójść do kina lub na spacer. Takie błogie chwile pozwolą odprężyć się zarówno maluchowi.
Jak jeszcze wesprzeć dziecko? Powinno się wziąć ze sobą przedmioty, jakie ułatwią nam rozproszyć niepokój. Może to być na przykład najbardziej lubiana maskotka lub inna błahostka. Za pomocą tego dentystyczny gabinet będzie choć troszkę oswojony. Pociecha będzie miała obok siebie coś co zna oraz lubi.

Podsumowując odwiedziny pociechy w stomatologicznym gabinecie w żaden sposób nie muszą wiązać się ze łzami oraz stresem. Niezwykle znaczące jest dobre przygotowanie malucha. Dużą rolę w tym wszystkim stanowią rodzice, którzy bywają wielkim wsparciem dla dziecka, które niezwykle często boi się doświadczeń, które są nowe.

Tag: dentysta Gliwice